W drodze do człowieka

Magdalena Szpunar

Magdalena Szpunar: W drodze do człowieka
49,90
Wymiary
A5- (145 mm x 205 mm)
Liczba stron
218
Rok wydania
2025

Książka „W drodze do człowieka” zrodziła się z zaciekawienia Człowiekiem, z potrzeby odkrywania chociaż częściowej prawdy o nim, o nas samych. Jest to książka bardziej o procesie, niż opowieść o tym, co odkryte, o potrzebie nieustannego docierania, przyglądania się, niż o skończonym projekcie. Proces ten, zawsze pozostanie nieukończonym, bo owo niedomknięcie wpisane jest w tajemnicę Człowieka.

Dróg do Człowieka jest tyle, ile osobowości, temperamentów, odcieni wrażliwości. Nie ma tu żadnych uniwersaliów, do każdego potrzeba inaczej, każdy domaga się innego języka. Bywa, że to droga wyboista, pełna cierni i kamienistych podejść, podkopujących wiarę w człowieczeństwo. Bywa, że to szlak pełen słonecznych ludzi, zawsze gotowych podać nam rękę.

Czym jest człowieczeństwo? Jak kształtują nas kultura, historia i nasze codzienne wybory? „W drodze do człowieka” to książka, która prowadzi czytelnika przez zawiłe meandry ludzkiej natury, nie oferując łatwych odpowiedzi i prostych rozwiązań.

Autorka analizuje drogi do człowieczeństwa, ukazując, jak historia i kultura kształtują nasze wybory i tożsamość. Autorka prowadzi nas przez ludzkie bezdroża, pokazując w jaki sposób nieoczywiste wybory, kryzysy i pęknięcia wyznaczają marszrutę egzystencjalnej wędrówki. Książka skłania do refleksji nad nami samymi i człowieczymi trawersami, gdzie wędrówka staje się sposobem rozumienia świata i siebie.

To książka dla tych, którzy poszukują wglądu w siebie i refleksji na kondycją współczesnego człowieka. Przystępny język monografii i żywa narracja sprawia, że może stać się ona istotną lekturą dla poszukującego czytelnika.

Dlaczego warto przeczytać „W drodze do człowieka”?

Autorka łączy w swoim spojrzeniu socjologię, filozofię i antropologię, oferując czytelnikowi mozaikowe i interdyscyplinarne spojrzenie na człowieczeństwo i jego różne wymiary. To książka inspirująca do przemyśleń, prowokująca zadawanie pytań i poszukiwanie własnej drogi.

Książkę tę można czytać zarówno w porządku linearnym, jak i w sposób hipertekstowy – wybierając tropy i poszczególne rozdziały, które aktualnie wydają się najbliższe indywidualnym doświadczeniom czytelnika.

Co znajdziesz w tej książce?

Wyprzedzając pytania, o czym jest ta książka, pozwólcie, że wytłumaczę się poezją, bo ta forma wyrazu jest mi od dłuższego czasu najbliższa.

Pytasz co zajmuje mnie naukowo
człowiek jedynie człowiek
o niczym innym nie potrafię
nic ważniejszego być nie może

Pytasz o czym jest moja nauka
o człowieku wyłącznie o człowieku
nie o wyższości jednej koncepcji nad drugą
o człowieku nic innego ważniejsze nie jest

Usycha teoria gdy z człowieka outsidera
umiera koncepcja gdy z horyzontu znika człowiek
więdnie logiczny wywód gdy odcinają mu serce
o człowieku nic ważniejszego być nie może

O człowieku, Magdalena Szpunar, 04.04.2025

Kluczowe tematy:

  • socjologia
  • antropologia
  • filozofia człowieka
  • tożsamość
  • kultura
  • egzystencjalizm

📖  Sięgnij po „W drodze do człowieka” i wyrusz w podróż po ścieżkach tożsamości i kultury.

Przeczytaj fragment książki

Przeczytaj fragment recenzji prof. dr hab. Dariusza Kubinowskiego

Magdalena Szpunar uprawia twórczość naukową i poetycką szczególnego rodzaju w swoisty dla siebie sposób. Tym samym w kalejdoskopie polskiej humanistyki zajmuje miejsce wyjątkowe. Jest socjolożką zaangażowaną w świecie naukowym i poetką społeczną w świecie artystycznym.

Synergicznie konstruowana przez Nią wiedza o człowieku/ludziach i jego/ich świecie/światach z wykorzystaniem mediów analitycznych i ewokatywnych staje się czymś doniosłym w Akademii i poza nią. Humanistyczność przenika także Jej myślenie i pisanie metodologiczne, wyraźnie wywodzące się z idei human science, ale także stylistykę i estetykę Jej tekstów – naukowych i artystycznych – nastawioną wyraźnie na kreowanie lepszego świata dla wszystkich.

Jej socjologia jest w wielu wymiarach sztuką – zarówno metaforycznie, jak i dosłownie, Jej poezja ma rys socjologiczny. W trakcie X Transdyscyplinarnego Sympozjum Badań Jakościowych w Ustce w 2023 roku podczas wysłuchiwania Jej referatu metodologicznego na temat poznania naukowego i artystycznego publiczność złożona z przeszło setki badaczy i metodologów jakościowych wręcz zamarła w zachwycie, wzruszeniu, odkryciu, rozumieniu itd., kiedy to Magdalena Szpunar sugestywnie posługiwała się poetyckimi środkami wyrazu i interpretacji tekstu naukowego, wcześniej odpowiednio przez Nią skonstruowanego w tym celu.

To było wydarzenie. Fenomenem jest także twórczość Autorki, zarówno ta naukowa o nachyleniu humanistyczno-artystycznym, jak i ta poetycka o nastawieniu prospołecznym, proosobowym, prodemokratycznym, prohumanistycznym itd. Recenzowana książka zawiera tylko część Jej dotychczasowej twórczości z tego zakresu, jednak daje dobry ogląd intuicji i intencji Humanistycznej Naukowczyni-Poetki Zaangażowanej.